Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025

Wigilia dniem wolnym od pracy od 2025

Zgodnie z uchwałą Sejmu z dnia 27 listopada 2024 roku, od 2025 roku Wigilia (24 grudnia) stanie się dniem wolnym od pracy. Ustawa ta wprowadza również zmianę w zakresie handlu, przewidując, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą dniami handlowymi. Oznacza to, że w tych niedzielach sklepy będą mogły funkcjonować, co ma umożliwić zakupy przedświąteczne. Decyzja…

Dodatkowy urlop macierzyński od 2025 roku

Dodatkowy urlop macierzyński od 2025 roku

Nowe przepisy dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego wejdą w życie 19 marca 2025 roku. Z uzupełniającego urlopu będą mogli skorzystać nie tylko rodzice dzieci, które urodzą się po tej dacie, ale także pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą już uprawnieni do korzystania z urlopu macierzyńskiego lub będą przebywać na urlopie na warunkach urlopu…

Kiedy utracisz prawo do zasiłku chorobowego

Kiedy utracisz prawo do zasiłku chorobowego

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje zmiany dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego. Oto kluczowe propozycje: Definicja pracy zarobkowej: Proponuje się zdefiniowanie „pracy zarobkowej” jako każdej czynności mającej charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego. Zapis wprowadza również wyjątek – nie będzie to dotyczyć czynności incydentalnych, które są wymagane przez istotne okoliczności w trakcie zwolnienia lekarskiego, jak np….

Zmiany w zasiłku chorobowym i kontrolach L4 od 2025 r.

Zmiany w zasiłku chorobowym i kontrolach L4 od 2025 r.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który został opublikowany pod koniec października 2024 roku, przewiduje szereg istotnych zmian, które wejdą w życie od 2025 roku. Zmiany te mają na celu zreformowanie systemu wydawania orzeczeń lekarskich, w tym wprowadzenie nowych zasad kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (L4) oraz zmiany w zakresie zasiłków chorobowych….

Nowelizacja art. 222 Kodeksu pracy – ochrona przed substancjami reprotoksycznymi

Nowelizacja artykułu 222 Kodeksu pracy, która weszła w życie 29 czerwca 2024 roku, wprowadza istotne zmiany w zakresie ochrony pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych o działaniu reprotoksycznym. To zmiana, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa zdrowia pracowników, zwłaszcza w branżach takich jak przemysł farmaceutyczny i chemiczny, gdzie takie substancje są powszechnie stosowane. Zmiany te…

Ustawa o ochronie sygnalistów – zmiany 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów – zmiany 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów, która wchodzi w życie 25 września 2024 roku, wprowadza istotne zmiany mające na celu zapewnienie ochrony osobom zgłaszającym naruszenia prawa. Obejmuje to zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, które będą zobowiązane do wdrożenia odpowiednich procedur ochrony sygnalistów. Wprowadzenie tych przepisów jest wynikiem implementacji dyrektywy 2019/1937 Parlamentu Europejskiego i Rady do polskiego…

Bezpieczne miejsce pracy dzięki safety days

Bezpieczne miejsce pracy dzięki safety days

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzony co roku 28 kwietnia, stanowi doskonałą okazję do refleksji nad stanem bezpieczeństwa w miejscu pracy i do podjęcia działań mających na celu poprawę warunków pracy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na promowanie kultury bezpieczeństwa w firmie jest organizacja Safety Day – dnia poświęconego edukacji, podnoszeniu świadomości oraz…

Jak zadać o dobrostan społeczny swoich pracowników

Jak zadać o dobrostan społeczny swoich pracowników

Współczesne podejście do „workplace wellness” kładzie duży nacisk na zdrowie fizyczne, psychiczne i finansowe pracowników. Jednak, jak pokazują badania przeprowadzone przez SD Worx, wiele organizacji nie podejmuje wystarczających działań w zakresie optymalizacji zdrowia swoich pracowników, a potrzeby te zmieniły się szczególnie po pandemii. Kluczowym elementem, który coraz częściej zostaje pomijany, jest dobrostan społeczny – aspekt,…

Środki i formy popularyzacji tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy

Ważnym aspektem poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy jest nie tylko wdrażanie odpowiednich procedur i szkoleń, ale również skuteczna popularyzacja tematyki BHP wśród pracowników. Celem jest zwiększenie ich świadomości na temat zagrożeń, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, co przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków oraz poprawy komfortu i jakości pracy. Oto niektóre środki i formy popularyzacji…

Propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy

Zjawisko wypadków przy pracy wciąż stanowi poważny problem, który wymaga działań na poziomie zarówno technicznym, jak i organizacyjnym. Pracodawcy powinni nieustannie podejmować kroki w celu poprawy warunków pracy i zapobiegania zagrożeniom, aby nie tylko przestrzegać przepisów, ale także zapewnić swoim pracownikom bezpieczne środowisko pracy. Poniżej przedstawiamy propozycje działań, które mogą pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa…