Kiedy utracisz prawo do zasiłku chorobowego
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje zmiany dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego. Oto kluczowe propozycje:
- Definicja pracy zarobkowej: Proponuje się zdefiniowanie „pracy zarobkowej” jako każdej czynności mającej charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego. Zapis wprowadza również wyjątek – nie będzie to dotyczyć czynności incydentalnych, które są wymagane przez istotne okoliczności w trakcie zwolnienia lekarskiego, jak np. podpisanie dokumentów. Takie działania nie prowadzą do utraty prawa do zasiłku chorobowego.
- Aktywność niezgodna z celem zwolnienia: Praca zarobkowa nie będzie uznawana za aktywność niezgodną z celem zwolnienia lekarskiego, o ile nie powoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy. Aktywności niezgodne z celem zwolnienia to działania, które wydłużają proces leczenia lub rekonwalescencji. Natomiast zwykłe czynności dnia codziennego, jak np. zakupy, czy wizyta u lekarza, nie będą traktowane jako niewłaściwe.
- Zmiana w miejscu pobytu: Zasiłek chorobowy może zostać wstrzymany, jeśli osoba przebywa w innym miejscu niż wskazane w zwolnieniu lekarskim, chyba że udokumentuje, że nieobecność była uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością wykonania czynności incydentalnych. Osoba kontrolująca miejsce pobytu ubezpieczonego będzie miała możliwość skontrolowania przestrzegania tych zasad.
- Zasiłek chorobowy a praca u wielu płatników składek: Proponuje się zniesienie zasady, według której każda praca zarobkowa u innego płatnika składek w okresie zwolnienia chorobowego pozbawia prawa do zasiłku chorobowego. Zamiast tego, możliwe będzie pobieranie zasiłku chorobowego z jednego tytułu, a z drugiego – wynagrodzenia za pracę, pod warunkiem, że praca nie będzie wpływać na zdolność do pracy.
- Kontrola wykorzystywania zwolnień: Kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich będą przeprowadzane w miarę potrzeb, szczególnie w okresach zwiększonej absencji chorobowej lub opiekuńczej.
Projekt nowelizacji zmienia zasady przyznawania i kontrolowania prawa do zasiłku chorobowego, wprowadzając większą elastyczność w stosunku do dotychczasowych regulacji.