Pracodawco – sprawdź jakie szkolenia dla pracownika

Przepisy dotyczące szkoleń BHP w polskim prawie, zawarte w Kodeksie pracy oraz w rozporządzeniach wykonawczych, mają na celu zapewnienie pracownikom i pracodawcom odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Rodzaje szkoleń BHP
- Szkolenia wstępne: Są to szkolenia przeprowadzane przed dopuszczeniem pracownika do pracy, obejmujące instruktaż ogólny (dotyczący ogólnych zasad BHP) i instruktaż stanowiskowy (dotyczący zagrożeń na danym stanowisku pracy).
- Szkolenia okresowe: Powtarzane w czasie trwania zatrudnienia, mające na celu przypomnienie zasad BHP i zapoznanie z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi.
- Zasady szkolenia BHP
- Szkolenie BHP odbywa się w czasie pracy i jest na koszt pracodawcy.
- Szczegółowe zasady szkolenia BHP są określone w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP, które definiuje m.in. zakres szkoleń, wymagania dotyczące treści i realizacji programów oraz sposób dokumentowania szkoleń.
- Kiedy szkolenie wstępne nie jest wymagane?
- Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
- Kiedy szkolenie okresowe nie jest wymagane?
- Pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych w firmach, których działalność mieści się w trzeciej kategorii ryzyka, mogą być zwolnieni z obowiązku odbywania szkolenia okresowego, chyba że ocena ryzyka zawodowego wykazuje, że jest to konieczne.
- Szkolenie pracodawcy
- Pracodawca także musi odbyć szkolenie BHP, aby aktualizować swoją wiedzę w zakresie obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
- Szkolenie dla osób na umowach cywilnoprawnych
- Osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło) podlegają obowiązkowi odbycia szkolenia BHP, jeśli rodzaj wykonywanej pracy wiąże się z ryzykiem wypadku przy pracy lub występowaniem szkodliwych czynników. Decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca (przedsiębiorca), a wymagania dotyczące organizacji szkolenia należy uwzględnić w umowie.
- Obowiązki pracowników
- Pracownicy mają obowiązek znać przepisy i zasady BHP, brać udział w szkoleniu i stosować się do zasad BHP oraz poleceń przełożonych dotyczących bezpieczeństwa pracy.
- Dokumentowanie szkolenia wstępnego
- Potwierdzenie odbycia szkolenia wstępnego (zarówno ogólnego, jak i stanowiskowego) przez pracownika powinno być zapisane na karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.
Szkolenia BHP są kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy i są obowiązkowe w różnych formach w zależności od stanowiska oraz ryzyka zawodowego.